Vukovar

2021/22 Bili smo...

Svi učenici osmih razreda Republike Hrvatske posjećuju Vukovar. U Vukovaru obilaze razna mjesta i muzeje. Zadnje dvije generacije nisu išle u Vukovar zbog korone. Pošto se stanje smirilo ove godine je naša škola išla, iako smo bili samo jedan dan.

Pošto smo bili samo jedan dan morali smo krenuti vrlo rano. Kada smo stigli u Vukovar prvo smo imali doručak, a nakon toga smo išli na predavanja. Predavanja su bila zanimljiva dosta toga smo naučili. Slijedeće mjesto koje smo posjetili je bio Spomen dom Ovčara i Ovčara. U Spomen domu Ovčara vidjeli smo imena ljudi koji su ubijeni te njihove slike kako se pale gase što prikazuje njihovu smrt. Kada smo došli na Ovčaru vodič nam je ispričao nešto o tom mjestu. Neki od nas su zapalili svijeću. Ovčara ima spomenik sa golubicom i 260 čempresa koji označavaju svaku pogubljenu osobu na tom mjestu. Nakon Ovčare išli smo na Memorijalno groblje. Tamo smo isto slušali kratke priče. Memorijalno groblje mi je najljepše groblje na kojem sam do sad bila. Tamo se nalazi 938 bijeli križeva, po jedan u spomen svakoj žrtvi. Osim toga posjetili smo i crkvu sv. Filipa i Jakova. U crkvi smo slušali kako je ona bombardirana. Dvorište iza crkve ima prelijep pogled na Dunav. Iz crkve smo se premjestili u pastoralni centar gdje smo gledali film o Domovinskom ratu. Nakon filma išli smo na Trpinjsku cestu gdje smo također imali predavanja od 10 minuta. Imali smo se priliku i slikat na tenku. Poslije smo išli na ručak te u muzej Eltz. Muzej je bio jako poseban. Imao je balkon s kojeg se vidi Dunav. Odmah nakon toga smo išli i u Muzej Vučedolske kulture. Većini nas je to bilo dosadno jer smo već bili umorni. Zadnje i većini najzanimljivije mjesto bio je Vukovarski vodotoranj. Do vodotornja se može ići liftom i stepenicama. Mi smo svi išli stepenicama jer smo se utrkivali. Kada smo došli gore svi smo bili oduševljeni pogledom. Vani je bio mrak pa su se samo ona svijetla vidjela. Na vodotornju vijori zastava Hrvatske. Nakon vodotornja još smo malo bili u parku i onda smo krenuli kući.

Svi učenici osmih razreda Republike Hrvatske posjećuju Vukovar. U Vukovaru obilaze razna mjesta i muzeje. Zadnje dvije generacije nisu išle u Vukovar zbog korone. Pošto se stanje smirilo ove godine je naša škola išla, iako smo bili samo jedan dan.

Pošto smo bili samo jedan dan morali smo krenuti vrlo rano. Kada smo stigli u Vukovar prvo smo imali doručak, a nakon toga smo išli na predavanja. Predavanja su bila zanimljiva dosta toga smo naučili. Slijedeće mjesto koje smo posjetili je bio Spomen dom Ovčara i Ovčara. U Spomen domu Ovčara vidjeli smo imena ljudi koji su ubijeni te njihove slike kako se pale gase što prikazuje njihovu smrt. Kada smo došli na Ovčaru vodič nam je ispričao nešto o tom mjestu. Neki od nas su zapalili svijeću. Ovčara ima spomenik sa golubicom i 260 čempresa koji označavaju svaku pogubljenu osobu na tom mjestu. Nakon Ovčare išli smo na Memorijalno groblje. Tamo smo isto slušali kratke priče. Memorijalno groblje mi je najljepše groblje na kojem sam do sad bila. Tamo se nalazi 938 bijeli križeva, po jedan u spomen svakoj žrtvi. Osim toga posjetili smo i crkvu sv. Filipa i Jakova. U crkvi smo slušali kako je ona bombardirana. Dvorište iza crkve ima prelijep pogled na Dunav. Iz crkve smo se premjestili u pastoralni centar gdje smo gledali film o Domovinskom ratu. Nakon filma išli smo na Trpinjsku cestu gdje smo također imali predavanja od 10 minuta. Imali smo se priliku i slikat na tenku. Poslije smo išli na ručak te u muzej Eltz. Muzej je bio jako poseban. Imao je balkon s kojeg se vidi Dunav. Odmah nakon toga smo išli i u Muzej Vučedolske kulture. Većini nas je to bilo dosadno jer smo već bili umorni. Zadnje i većini najzanimljivije mjesto bio je Vukovarski vodotoranj. Do vodotornja se može ići liftom i stepenicama. Mi smo svi išli stepenicama jer smo se utrkivali. Kada smo došli gore svi smo bili oduševljeni pogledom. Vani je bio mrak pa su se samo ona svijetla vidjela. Na vodotornju vijori zastava Hrvatske. Nakon vodotornja još smo malo bili u parku i onda smo krenuli kući.

Meni je u Vukovaru bilo prelijepo. Želim ga opet ići posjetiti. Moj najdraži dio izleta je bio kad smo se spuštali s vodotornja. Utrkivali smo se do dolje, dok nas profesorica nije zaustavila jer su svi mislili da se vodotoranj ruši.

Meni je u Vukovaru bilo prelijepo. Želim ga opet ići posjetiti. Moj najdraži dio izleta je bio kad smo se spuštali s vodotornja. Utrkivali smo se do dolje, dok nas profesorica nije zaustavila jer su svi mislili da se vodotoranj ruši.